W dzisiejszych czasach prowadzenie działalności gospodarczej wymaga coraz więcej zaawansowanych narzędzi i technologii. Jednym z kluczowych aspektów biznesu jest utrzymanie aktualnych danych kontrahentów, co jest niezbędne do zachowania legalności i poprawności transakcji. W tym artykule omówimy, jak integracja z systemami CEiDG/GUS może ułatwić ten proces, zapewniając aktualne informacje o Twoich kontrahentach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

 1. Co to jest CEiDG i GUS?
 2. Integracja z systemami CEiDG/GUS
 3. Integracja z systemem VAT VIES
 4. Korzyści z integracji z CEiDG/GUS i VAT VIES
  1. Aktualizacja danych kontrahentów w czasie rzeczywistym
  2. Ułatwienie weryfikacji danych
  3. Zgodność z przepisami
  4. Oszczędność czasu
 5. Wdrożenie integracji z CEiDG/GUS i VAT VIES w Twojej firmie
 6. Podsumowanie

Co to jest CEiDG i GUS?

CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) to polski system rejestracji działalności gospodarczej. Przechowuje on informacje na temat przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz partnerów w spółkach cywilnych. GUS (Główny Urząd Statystyczny) natomiast, to instytucja odpowiedzialna za zbieranie i udostępnianie danych statystycznych dotyczących Polski, w tym informacji o przedsiębiorstwach.

Integracja z systemami CEiDG/GUS

Dzięki integracji z systemami CEiDG/GUS Twoja firma może na bieżąco aktualizować dane swoich kontrahentów. System automatycznie pobiera i aktualizuje informacje, korzystając z białej listy podatników VAT, co ułatwia zarówno weryfikację danych, jak i kontrolę nad legalnością współpracy. Dzięki temu będziesz posiadał aktualne informacje o zagranicznych kontrahentach, co jest niezbędne do przeprowadzenia bezpiecznych i legalnych transakcji.

Integracja z systemem VAT VIES

Integracja z systemem VAT VIES (VAT Information Exchange System) pozwala na szybkie i łatwe sprawdzenie danych kontrahentów z zagranicy. Jest to międzynarodowy system wymiany informacji o podatnikach VAT, który umożliwia automatyczne sprawdzanie danych podmiotów zarejestrowanych w innych krajach Unii Europejskiej.

Korzyści z integracji z CEiDG/GUS i VAT VIES

Integracja z CEiDG/GUS oraz VAT VIES przynosi szereg korzyści dla Twojej firmy:

Aktualizacja danych kontrahentów w czasie rzeczywistym

Dzięki automatycznemu pobieraniu danych z białej listy podatników VAT, masz pewność, że informacje o Twoich kontrahentach są zawsze aktualne i dokładne.

Ułatwienie weryfikacji danych

Proces weryfikacji danych kontrahentów jest uproszczony, co pozwala uniknąć błędów i ryzyka związanego z niepoprawnymi informacjami.

Zgodność z przepisami

Dzięki integracji z systemami CEiDG/GUS oraz VAT VIES Twoja firma będzie działać zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku VAT i innych obowiązków podatkowych.

Oszczędność czasu

Automatyzacja procesów związanych z aktualizacją danych kontrahentów pozwala zaoszczędzić czas i zasoby, które można przeznaczyć na inne kluczowe aspekty prowadzenia biznesu.

Wdrożenie integracji z CEiDG/GUS i VAT VIES w Twojej firmie

Wdrożenie integracji z CEiDG/GUS oraz VAT VIES w Twojej firmie może być stosunkowo proste, jeśli korzystasz z odpowiednich narzędzi i usług. Wiele rozwiązań dla firm (nie tylko ERP) oferuje możliwość integracji z tymi systemami, co ułatwia proces aktualizacji danych kontrahentów. Dlatego warto wybrać oprogramowanie, które wspiera te funkcje i zainwestować w odpowiednią konfigurację systemu, aby skorzystać z korzyści wynikających z automatycznej aktualizacji danych kontrahentów.

Podsumowanie

Aktualność danych kontrahentów jest kluczowa dla prowadzenia legalnej i bezpiecznej działalności gospodarczej. Integracja z systemami CEiDG/GUS oraz VAT VIES pozwala na automatyczne aktualizowanie informacji o kontrahentach, co zapewnia bezproblemowe i zgodne z prawem przeprowadzenie transakcji. Warto więc zainwestować w takie rozwiązania, aby uprościć proces weryfikacji danych kontrahentów i skupić się na rozwijaniu swojej firmy.

Wpis ma charakter informacyjny. Po poradę prawną lub księgową udaj się do swojego prawnika/ biura rachunkowego.

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Jeśli tak, prawdopodobnie spodoba Ci się nasze oprogramowanie do wystawiania faktur online.

Wypróbuj za darmo!